SCCANNO by INPEAK – kim jesteśmy?
6 czerwca, 2024Miasto Wrocław i SCCANOO realizują ideę Smart City! Inteligentne Miasto z infrastrukturą rowerową najwyższej jakości.
W 2022 we Wrocławiu powstał projekt CityLab – przedswięwzięcie, dające możliwość wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w przestrzeni publicznej miasta. Celem projektu było m.in. wprowadzenie technologii, która realnie wpłynie na problemy, z którymi borykają się mieszkańcy, przemieszczający się po Wrocławiu.
Nasz system SCCANOO idealnie wpisywał się w ideę Inteligentnego Miasta. Zostaliśmy wybrani do dwóch pilotażowych programów. Dostaliśmy tym samym możliwość przetestowania naszych liczników rowerzystów i pieszych we Wrocławiu. Zamontowaliśmy 11 urządzeń SCCANOO.PIR oraz inteligentną kamerę SCCANOO.CAM i przez 1,5 roku badaliśmy natężęnie ruchu rowerowego i pieszego na 12 najpopularniejszych trasach rowerowych stolicy Dolnego Śląska.
Oficjalnie na ścieżkach rowerowych od 2024 roku.
Po zakończonym programie pilotażowym przyszła pora na oficjalną współpracę. Wysoka jakość naszych produktów oraz intuicyjna aplikacja, dająca możliwość dostępu do danych w czasie rzeczywistym spowodowały, że miasto zdecydowało się na zakup naszego systemu. Prowadzone od 2006 roku ręczne zliczanie rowerzystów i pieszych odeszło do lamusa. Od stycznia 2024 zaawansowana technologia SCCANOO usprawnia gromadzenie danych i ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących infrastruktury rowerowej we Wrocławiu.
Gdzie można znaleźć nasze liczniki?
Razem z władzami miasta wybraliśmy 11 najistotniejszych punktów, w których zamontowaliśmy SCCANOO.PIR:
- Powstańców Śląskich (odcinek: Szczęśliwa – Nasypowa, strona zachodnia);
- Grabiszyńska (odcinek: Kolejowa – Plac Legionów, strona północna);
- Legnicka (odcinek: Poznańska – Pl. Jana Pawła II, strona północna);
- Długa (odcinek: Starograniczna – Mieszczańska, strona północna);
- Jedności Narodowej (Obszar skrzyżowania przy Placu Słowiańskim, strona zachodnia);
- Krakowska (Obszar skrzyżowania Na Niskich Łąkach);
- Borowska (Obszar skrzyżowania przy ul. Kamiennej, strona wschodnia);
- Swobodna (odcinek między: Komandorska – Ślężna);
- Grabiszyńska (Plac Legionów – Świebodzka strona południowa (Sądowa));
- Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego (Obszar skrzyżowania przy ul. Hoene-Wrońskiego, strona południowa);
- pl. Grunwaldzki.
SCCANOO.CAM:
Co więcej, na Moście Uniwersyteckim zamontowaliśmy urządzenie SCCANOO.CAM – inteligentną kamerę, która skanuje obszar i klasyfikuje obiekty. Wybraliśmy ten punkt nie tylko ze względu na duże natężenie ruchu, ale także na różnorodność poruszających się tam obiektów. Dzięki AI nasza kamera jest w stanie rozróżnić czy przejechał rowerzysta, osoba na hulajnodze, czy dostawca jedzenia.
Co mówią liczby? Czy Wrocław rowerem stoi?
Bez dwóch zdań! Mieszkańcy Wrocławia kochają jazdę na dwóch kółkach. Nasz system działa od stycznia, więc swoją oficjalną pracę rozpoczął w mało sprzyjającym dla jeżdżenia na rowerze zimowym czasie. Rowerzystów w tym czasie mogliśmy liczyć w setkach. Oficjalne wyniki z początku roku pokazują więc, że Wrocławianie jeżdżą na rowerach niezależnie od pogody. Natomiast analizując dane z ostatnich kilku ciepłych miesięcy, widzimy, że wartości te sięgają nawet kilku tysięcy rowerzystów dziennie! Takie liczby robią wrażenie i niezmiernie nas cieszą.
Jak wyglądają ścieżki rowerowe we Wrocławiu? Którymi jeździmy najczęściej?
Ciekawie kształtują się najczęściej wybierane przez nas trasy. Zauważyliśmy, że w różnych lokalizacjach ruch odbywa się w innych celach. Jedne służą rekreacji, a niektóre są głównymi ciągami komunikacji na co dzień. W weekend majowy nieco bardziej przyjrzeliśmy się statystykom. Tu znajdziecie skrócony raport i analizę z tego okresu. Na kilku trasach ruch był szczególnie wysoki w dni pracujące tak, jak na ul. Legnickiej czy Powstańców Śląskich. Nietrudno zauważyć, że drogi rowerowe wzdłuż wspomnianych ulic prowadzą do dużych kompleksów biurowych. Nic dziwnego, że największy ruch odbywał się tam w tygodniu roboczym. Ścieżki te są najczęściej dobrze oznakowane, szerokie, z wyraźnie oddzielonym ciągiem dla pieszych. Gdzieniegdzie nawierzchnia mogłaby być na nich lepsza, ale możemy ich stan określić jako co najmniej dobry. Bardzo duży „majówkowy” wzrost liczby rowerzystów zauważyliśmy na turystycznej ścieżce przy Wybrzeżu Wyspiańskiego. Wrocławianie ruszyli na rowery i było nas ponad dwukrotnie więcej niż w klasyczny weekend. Szkoda tylko, że ścieżka ta jest nieco „zapomniana”. Jej infrastruktura zdecydowanie wymaga odświeżenia, zwłaszcza że jest często wybierana do rowerowej rekreacji.